Hipertimezi hastalığı nedir? Taş Kağıt Makas dizisindeki hastalık hipertimezi! Taş Kağıt Makas'ın konusu nedir? Taş Kağıt Makas bir uyarlama mı yoksa gerçek bir hayat hikayesi mi?

genişletmek

Taş Kağıt Makas dizisinin İstanbul'da geçeceği biliniyor. Güçlünün değil, güçlünün haklı olduğu bir düzende geçen hikayeyi anlatacak olan dizinin konusu merak konusu. İşte Taş Kağıt Makas serisinin konusu.

Çekimleri geçtiğimiz günlerde başlayan dizinin başrol oyuncularından Ekin Koç'un canlandırdığı hipertimezi hastası Umut'un sıra dışı anısına konuk olduğumuz fragmanda; Umut'un adalet için verdiği zorlu mücadelenin ipuçları da var. Olağanüstü bir hafıza kapasitesine sahip olan Umut (Ekin Koç), yaşadığı her anı en ince ayrıntısına kadar hatırlar. Babasının masumiyetini kanıtlama mücadelesinde bu süper hafızayı bir kez daha kullanır. Bir gün belediye otobüsünde tanıştığı Alev (Serra Arıtürk), Umut'un babası için adalet arayışının en büyük destekçisi olur. Parlak zekası ve sistem karşıtı avukatlık tarzıyla Harun (Ozan Güven), hukuk camiasının güçlü isimlerinden Cumhuriyet Savcısı Süreyya (Hande Ataizi), dünyanın kilit ismi Kadri (Hüseyin Avni Danyal) iş dünyası ve suç dünyası ile iflah olmaz bir sosyopat olan Fecir (Burak Yörük). İkisi arasında değişen dengelerde Umut'un Alzheimer hastası olan babası için verdiği mücadele izleyiciyi derinden etkileyecektir.

Hipertimezi nedir?

Üstün otobiyografik hafıza olarak tanımlanan hipertimezi, insanların geçmiş olayları çok detaylı bir şekilde hatırladığı anormal bir yetenektir. Hipertimestik sendrom olarak da adlandırılan bu durumda, hipertimetik hastaların beyinlerinde olağanüstü bir yetenek gözlemlenmiştir. İlk kez 2006 yılında tanımlanan hipertimezi, dünya çapında çok az sayıda insanda görülen nadir bir sendrom olarak kayıtlara geçmiştir. Bu her ne kadar iyi bir şey gibi görünse de zamanla hipertimestik sendromu olan kişilerin zihinsel yapısının bozulduğu ve yaşam kalitelerinin ciddi oranda düştüğü tespit edilmiştir.

Taş Kağıt Makas nerede çekildi? Taş Kağıt Makas'ın çekim yerini merak ediyorduk!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir